Nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman hayatını kaybetti

T24 Dış Haberler

Nobel ödüllü psikolog Daniel Kahneman 90 yaşında hayatını kaybetti.

Hiç ekonomi dersi almamasına rağmen davranışsal ekonomi ile eşanlamlı hale gelen Kahneman, çok satan “Hızlı ve Yavaş Düşünme” kitabını yazdı. İnsanların kendi çıkarları doğrultusunda hareket eden rasyonel varlıklar olduğu fikrini çürüttü; içgüdülerine dayanarak hareket ettiklerini savundu. 

Ölümü, 1993’ten bu yana çalıştığı Princeton Üniversitesi tarafından açıklandı.

Profesör Eldar Shafir, “Danny alanında bir devdi, bir Princeton yıldızı, harika bir adam, harika bir meslektaş ve arkadaştı. Sosyal bilimlerdeki pek çok alan, o sahneye çıktığından beri aynı değildi. Onu çok özleyeceğiz” dedi. 

Kahneman, 1934’te İsrail’in Tel Aviv kentinde doğdu ve ilk yıllarının çoğunu, babasının bir kimya fabrikasında araştırma şefi olarak çalıştığı Fransa’da geçirdi. Aile, 1948’de, İsrail devletinin kurulmasından hemen önce, o zamanlar İngiliz yönetimindeki Filistin’e taşındı.

Kahneman, 1954 yılında Kudüs İbrani Üniversitesi’nden mezun oldu ve dört yıl sonra Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde psikoloji alanında doktora yapmak üzere ABD’ye gitti.

Kahneman, akademik kariyerine psikoloji hocası olarak başlamak için 1961’de Kudüs’e döndü ve burada, 2002’de Nobel İktisadi Bilimler Ödülü’nü kazanacağı bilişsel psikolog Amos Tversky ile tanıştı.

Tversky ile yaptığı çalışmalar, 2011’de yayınlanan, çok satan “Hızlı ve Yavaş Düşünme” kitabının temelini oluşturacaktı. Kitap, çoğu zaman hızlı, sezgisel zihnimizin kontrolü elinde tuttuğunu ve her gün verdiğimiz kararların sorumluluğunu, zihnimizin bilinçli, mantıksal kısmı yerine üstlendiğini ve hataların bu noktada ortaya çıkabileceğini savundu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x