Ceylan’ın filminde telif hakkı ihlali

Bir şarkı; eser sahibinden izin alınmadan bir film veya dizide kullanılırsa ne olur?

Eser sahibi, Telif Yasası’nı ihlal eden hakkında dava açar.

Mahkeme suçlamanın doğru olup, olmadığını belirlemesi için bilirkişi görevlendirir. Bilirkişi, iddianın doğru olduğu yönünde rapor verirse yargı, eseri izinsiz kullananı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ilgili maddeleri uyarınca cezalandırır.

Şimdiye kadar böyle çok dava açıldı ve her seferinde bir eseri dizi veya filmde kullananları cezalandırdı yargı…

Nuri Bilge Ceylan’ın bol ödüllü filmi ‘Kuru Otlar Üstüne’nin bir sahnesinde Ferhat Göçer’in 2008 yapımı ‘Çok Sevdim İkimizi’ albümündeki ‘Son Aşkım’ şarkısını kullandığı ortaya çıktı.

Ünlü yönetmenin bu şarkıyı eser sahibinden izin almadan kullandığını nasıl öğrendik?

Ferhat Göçer’in yaptığı şu açıklamadan:

“Nuri Bilge Ceylan çok değerli bir yönetmen. Onun filminde şarkımın kullanılması beni çok mutlu eder, gururlandırır. Filmi izleyen arkadaşlarım bana söyledi. Onun üzerine izledim ve gördüm. Bu arada filmi de çok beğendim. Bana da sürpriz oldu. Bana bildirse de telif istemezdim zaten.”

‘Son Aşkım’ın eser sahibi kim?

Ferhat Göçer.

O yüzden şarkısını kimin izin alarak, kimin ona sormadan izinsiz kullanacağına karar vermek gibi bir özgürlüğü var.

Ferhat Göçer’in eser sahipliği dışında bir şapkası daha var:

Türkiye’de eser sahiplerinin telif haklarını takip etmekle yükümlü iki meslek birliğinden biri olan Musiki Eserleri Sahipleri Grubu Meslek Birliği olan MSG’nin yönetim kurulu başkanı. Üstelik Başkan Göçer, MSG Yönetim Kurulu’yla birlikte üyelerinin telif haklarını koruma konusunda çok başarılı işlere imza attı.

MSG’nin geçen yıl üyelerine dağıttığı telif 2022’ye oranla yüzde 93 arttı.

25 yıllık MSG tarihinde ilk kez oldu bu…

Başkan Ferhat Göçer ve yönetimdeki arkadaşları başardı bunu…

Müziğe telifini ödemeyen organizatörler ve işletmelerle konser anlaşması yapmayarak, para kaybetmeyi göze alan Ferhat Göçer’in –ister efendiliğinden isterse Nuri Bilge Ceylan’a saygıdan– kendi eserinin izinsiz kullanılmasını hoşgörüyle karşılamasını yadırgadım.

Bir eserin sahibinden izinsiz kullanılması sadece suç değil, o kişiye de saygısızlık.

İşin daha da vahimi bunu yapanın Nuri Bilge Ceylan gibi Cannes Film Festivali’nden bile ödül kazanmış ünlü bir yönetmen olması…

O yüzden ‘Son Aşkım’ın sahibi Ferhat Göçer, “Eserimi izinsiz kullandı, ama söyleseydi zaten telif istemezdim” demek yerine, telif hakları ile yatıp kalkan MSG Başkanı olarak -ortada gerçekten bir hak ihlali varsa- Nuri Bilge Ceylan’a 1 lira gibi sembolik bir tazminat davası açmalıydı.

O dava bitip, Nur Bilge Ceylan gibi Türkiye’nin yurt dışında bile tanınan yönetmeni filminde bir şarkıyı izinsiz kullandığı için 1 lira tazminata mahkum olsa günlerce konuşulurdu. Bu sayede de insanlarda, “Hiçbir şarkıyı filmde veya dizide izinsiz kullanmamak lazım. Nuri Bilge Ceylan’ı cezalandıran yargı bize hiç acımaz” bilinci oluşurdu…

Göçer, Ceylan’a duyduğu saygıdan harcadı bu altın fırsatı!

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir şampiyon kazanmayı sevmekten çok, kaybetmekten nefret eder.” (Chris Evert)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x